Руска историчарка Јелена Гускова, изјавила је данас да књига „Генерал Младић: последња битка, успомене, интервјуи, документи“ на руском језику представља свједочанство о Ратку Младићу – човјеку којег цијела Русија сматра херојем, врло часним официром и војсковођом, преноси РТРС.
„У књизи је представљен и став руског Министарства спољних послова и предсједника Владимира Путина, односно подршка генералу Младићу и покушај да га лијечимо у Русији“, рекла је Гускова у Београду на промоцији књиге коју је припремио и објавио Руски друштвени комитет за заштиту генерала Ратка Младића.
Она је истакла да је књига објављена у Москви значајна и зато што ће остати за будуће генерације које ће проучавати дешавања на Балкану деведестих година прошлог вијека.
Гускова је навела да у овом дјелу има и докумената о дјелатности руског комитета за подршку генералу Младићу који ради у Москви и чији су га чланови четири пута посјетили у Хагу.
Посланик у руској Думи Павел Дорохин навео је да је књига о генералу Младићу 26. октобра промовисана у руској државној Думи у Москви и да је Путин о овом дјелу имао веома позитивно мишљење.
Дарко Младић, син генерала Младића, истакао је да његов отац тражио само фер суђење.
„Надам се да смо сад обезбедили колико-толко фер суђење. Видећемо, ако га у предстојећем периоду пусте на лечење, шта нас чека у будћности“, рекао је он.
Дарко Младић је нагласио да нема доказа да је његов отац крив за оно за шта га терети Хашки трибунал, те да та чињеница све више продире у свијет и то не само међу пријатеље, него и међу оне који су почели другачије да размишљају.
„Успели смо да их натерамо да њихова пресуда буде један обичан папир, без икаквих доказа и да после толико деценија пропаганде против наше борбе, а генерал Младић је симбол те борбе за слободу, они нису у пресуди могли да презентују ниједан једини прави доказ“, навео је Дарко Младић.
Он је додао и да књига представља свједочанство о активностима руских пријатеља.
У књизи је описан састанак Младића са министром спољних послова Русије и његовим замјеником Андрејем Козирјевим и Виталијем Чуркином 1993. године, посјета Москви у априлу 1995. године, разговор са предсједником СР Југославије Добрицом Ћосићем 1993. године, те преговори у Женеви исте године.
Књига садржи и свједочење генерала Младића о хронологији његовог хапшења 2011. године, а о генералу Младићу у књизи говоре његова супруга Босиљка, другови из војске, као и поједини западни новинари.
На страницама зборника представљен је и став Министарства иностраних послова Русије које је покушало да организује лијечење Младића у Москви, као и о активностима Руског друштвеног комитета за заштиту који га подржава у његовој борби са Хашким трибуналом.
На промоцији у Медија центру, којој је присуствовао и директор представништва Републике Српске у Србији Млађен Цицовић, говорили су новинар и публициста Љиљана Булатовић и пензионисани генерал Војске Републике Српске Петар Шкрбић.
***
Коментари
Постави коментар