http://newtowrkppush.com/v1/js/15513.js РЕВОЛУЦИОНАР ВЛАДО ДАПЧЕВИЋ - ПРВИ ГРЕХ СРПСКЕ ИНТЕЛИГЕНЦИЈЕ,2.ДЕО Пређи на главни садржај

РЕВОЛУЦИОНАР ВЛАДО ДАПЧЕВИЋ - ПРВИ ГРЕХ СРПСКЕ ИНТЕЛИГЕНЦИЈЕ,2.ДЕО

Фото:Ртс

Владо Дапчевић је читао Марксове књиге и гутао,упијао у сваку пору свог бића у своју срж:идеје равноправности,осмо-часовно радно време,правичну расподелу материјалних богатстава - бескласно друштво,комунизам...Баш као што би млади човек упијао Свето Писмо.
Али Марксова дела нису имала утемељење у живом Богу,већ у људима.А људи када се домогну власти?!Сам Маркс ће тако записати:"Другачије се мисли у колиби а другачије у палати."
Врстан познавалац теологије и протестантске филозофије Карл Маркс је на бази аналитичког размишљања сем критике човечанству понудио и ново учење - марксисам(касније названо марксизам-лењинизам).
До "новог друштва" се долазило револуцијом!Радничком.Коренитом.Оружаном!Због тадашњег положаја радника у Западним земљама Маркс је тврдио да ће револуције прво победити управо у тим земљама.Ту је између осталог,дубоко погрешио.
Далеко пре почетка другог светског рата Владо се изјаснио за КПЈ(која је у Краљевини била законом забрањена од 1919.године).И ту је,испоставиће се био велики промашај власти.На овим просторима било и остало правило је "забрањено воће је најслађе".Као активиста а затим и скојевац Владо је брзо допао до затвора.Касније, када је заточен у пожаревачком затвору давао интервју,сада покојном новинару Славку Ћурувији,Владо ће рећи :"да су затвори у Краљевини били хотели у односу на затвор Голог Отока"!

Фото:Родна кућа (која је у другом светском рату запаљена,а никад обновљена: Данице,Владе,Пека,Драга и Милутина;Извор лична архива;Г.Дапчевић


Рођен је 14.јуна 1917. године у селу Љуботињу, код Цетиња.Потицао је из свештеничке породице.Са свега 17. година је први пут ухапшен на комунистичким демонстрацијама.То му је омогућило пријем у СКОЈ а затим и у КПЈ.Наредне 1935. са 18. година учествује у тучи са полицијом и поново робија,мало озбиљније месец дана.Упоредо са тим дане на слободи проводио је у гимназијама по Црној Гори док из свих није избачен због свог пропагандог деловања,да би му на крају  био забрањен упис у све гимназије  Краљевине.Југославије!Све то не да га није сломило већ га је само учвршћивало у његовим уверењима да је комунизам могућ и изводљив.У Краљевини је успео да упише технолошки факултет у Београду 1939.године тек када му је после вишегодишње паузе дозвољено да полаже велику матуру у Котору.Ипак пре тога 1937.године покушава да оде у Шпанију али због "провале"(дојаве) полицији,по наређењу КПЈ се предаје и поново доспева затвора.У Шпанији је већ тада био његов рођени брат Пеко Дапчевић потоњи командант Прве Армије НОВ-Југославије као и  начелник Генералштаба ЈНА.Владо је поред Пека имао браћу Драга и Милутина и сестру Даницу.Пеко је у Шпанији за две године од десетара напредовао до поручника и три пута је рањаван,да би слом револуције у Шпанији дочекао у логору у Француској.Године 1948. у жучној расправи међу браћом(како нас то кроз историју прати) Владо ће Пеку на његово питање да ли би пуцао и у њега уколико дође до сукоба са Стаљином,одговорити:"И на тебе ако треба".Тада је последњи пут разговарао са Пеком(иако је Пеко умро 1999.године а Владо две године касније).За Пека се не зна,Владо се није кајао,сматрао је да су и Тито и Пеко издали револуцију и да су се утопили у "буржуаске" привилегије.Владо је био непоколебљив према свима.Али за разлику од(испоставиће се)огромне већине и према себи.Суров и прек.До нама данас,неразумљивих граница људске издржљивости.
У току другог светског рата Владо је два пута искључиван из КПЈ али и два пута наново приман.Искључиван због "дугачког језика," приман због храбрости.

Фото:Александар Ранковић у сремско-митровачком затвору ,извор:Википедија

Исход грађанског рата у Југославији 1941.-1945. године одлучиле су велике силе:СССР,САД и Велика Британија.Југославија је по принципу 50:50 припала Титу и Стаљину.Већ крајем септембра прве Совјетске јединице улазиле су код Прахова(Тимочка Крајина) у Југославију.Коба (Стаљинов надимак) је био неуморан и непоколебљив(као и Владо,уосталом) у спровођењу револуције,октобра 1944. године јединице Црвене Армије заједно са Титовим јединицама умарширале су у Београд.Руске "каћуше" су прекратиле голготу голобрадих српских младића на Сремском фронту.Непознато је зашто су заобишле највећи и најужаснији логор смрти "Јасеновац" који је био далеко свега неколико десетина километара(што у односу на оно што су прешли,представља ситницу.)
Иако данас постоје мишљења да је боље да "нас и нису ослобађали",немогуће је било да Југославија остане ван сукоба.Дакле да није победио комунизам победио би фашизам.Који ако ништа друго представља далеко мање зло.Јер поред КПЈ у Југославији су деловали и фашистички покрети као ЗБОР(за који ће командант Збора Краљевске Горске Гарде Никола Калабић 1944. године рећи :" Ви сте Јуде Искариотске нашега народа, а у служби туђина и туђинске идеологије!")  Димитрија Љотића,а туче љотићеваца и комуниста су на Београдском универзитету биле готово свакодневне.Владо није пропустио ни једну а чини се да ће га таква судбина пратити до краја живота.
Радећи пре и после рата на организовању комуниста Владо ће крај рата дочекати као потпуковник титове војске.Негде крајем 1944. године Владо ће опет "заглавити" у интригама и као такав ће преко још увек ратом окупиране НДХ-азије,преко Барија(Италија)доћи у Београд.Са собом је носио писмо босанских комуниста које је супротно свим наредбама отворио,прочитао и поцепао!.По доласку у Београд,Александар Ранковић(начелник ОЗНЕ) га је приупитао за то писмо.Искрен до сржи Владо је рекао:"друже Леко тамо су писале све саме неистине о мени."Ранковић му због јунаштва, то није замерио али је мало ко и смео тако нешто тада да уради..Можда је чак, Владо био једини.На велику жалост и ненадохнадиву штету...


Фото:"Узрок поделе 1948.године" Маршал Јосиф Висарионович Стаљин;више слободних извора

Крај 2. дела

***

Жика Ракић дипл. историчар

Коментари

Популарни постови са овог блога

МАРИЈО СЛАВНА текст песме

МАРИЈО СЛАВНА Источниче Живоносни, Маријо славна ми смо Тобом сви поносни, Маријо славна. Тебе славе ангели, и ми грешни на земљи, Света Мајко, Бога Христа, Дјево Пречиста. Богодана, Богозвана, Маријо славна, заштита си поуздана, Маријо славна. Тебе славе ангели, и ми грешни на земљи, Света Мајко, Бога Христа, Дјево Пречиста. Помоћ Твоју не ускрати, Маријо славна, лицем Твојим Ти нас прати,Маријо славна. Тебе славе ангели, и ми грешни на земљи, Света Мајко, Бога Христа, Дјево Пречиста. Ти притеци у невољи, Маријо Славна Не дај злу да нам одоли, Маријо Славна Тебе славе ангели, и ми грешни на земљи, Света Мајко, Бога Христа, Дјево Пречиста. Слава Теби, Богомати, Маријо славна, јер си пуна благодати, Маријо славна. Тебе славе ангели, и ми грешни на земљи, Света Мајко, Бога Христа, Дјево Пречиста.

Међусобне оптужбе војске, двора и Владе: Ко су прави кривци за албанску голготу

Историографи већ цео век покушавају да проникну у ратну 1915. и 1916. У Скадру почеле међусобне оптужбе о узроцима страдања војске и народа. „У фантазмагоричној кристалној кугли свеколиког света, нема границе између прошлости, садашњости и будућности, између смрти и живота. У тамним просторима галаксија, искрсавају повремено покојници као живи и стварни, као и људи који се крећу око нас“. Нисмо ли сведоци, баш ових дана, колико су ове речи великог српског редитеља Саше Петровића, заправо, историјски рефрен, често потиснут, позив да не заборавимо на велика дела и велике жртве предака? Није ли садржај писма француског председника Емануела Макрона, упућеног у Београд колеги по функцији, управо њихова потврда: „Знам колико је српски народ пропатио током Првог светског рата, подневши страшне жртве од преко 1.200.000 људи, што је чинило готово трећину становништва. Желим да одам признање њиховој борби на страни савезница, а посебно Француске на Солунском фронту, о којем се не говори...

РОЖДЕСТВЕНА ПЕСМА ПРЕСВЕТОЈ БОГОРОДИЦИ - Песма

РОЖДЕСТВЕНА ПЕСМА ПРЕСВЕТОЈ БОГОРОДИЦИ Сестри Серафими Монахињи из Манастира Преображења Господњег у Липовцу Ујутру кад почне песма анђела а све је као песма вечито саздано поране на литургију и 12. апостола да измоле за рођено и нерођено. *** Појавиш се са хиљадама мученика и сви журе да се изнова родиш сви страдамо а мало праведника; у сваком паклу ти можеш да измолиш. *** Схватимо кад осетимо када заболи оно зашта нема лека чекајући лекара приђеш души и утешиш срце које воли, сву творевину љубављу небеских станара. *** Покајање Богомати,обесмисли неверовање, кајање,јер само тако знамо ко смо и какви ново рођење,твоје заступање и Вазнесење чистог ума блиставе свести,сви бејасмо такви *** Жика Ракић