Иницијатива Борског СУБНОР-а од маја месеца 2016. године да се поново подигне споменик Руском хероју Акшајеву у сарадњи са Руском амбасадом у Београду још увек није реализована.
Наиме на самом улазу у РТБ-Бор до осамдесетих година прошлог века налазио се споменик и гробно место руског поручника који је на том месту погинуо а затим и ту сахрањен.
Није познато ко је и зашто наредио уклањање споменика као ни где су премештени посмртни остаци руског хероја који је погинуо у борбама за ослобођење Бора и Србије против немачких фашиста.
На дан победе над фашизмом 9. маја 2016 године трећи секретар Амбасаде Русије у Србији,Александар Зајцев је заједно са представницима борачких организација,положио венац на месту некадашњег споменика.
Тада је упућена иницијатива тадашњем председнику Владе Србије а сада Председнику Србије Александру Вучићу да се споменик врати,што до данас није учињено.
Кабинет премијера проследио је писмо Министарству културе које је иницијативу проследило Министарству за рад,борачка и социјална питања.У образложењу Министарства културе написано је "да је реч о ратном меморијалу а не о културном добру."
Заветници Бора се залажу да се споменик врати тамо где му је и место,односно где се налазио скоро 40.година.Такође овим би се допринело разјашњавању улоге Совјетског хероја али и Црвене Армије приликом ослобађања Града Бора у веома богатој историји једног од најмлађих градова тадашње СФРЈ а данас са статусом најмлађег Града у Србији.
До тада у нади да нам "историјски заборав" неће"експлодирати у лице" како је то рекао Академик Љубодраг Димић преносим оно што је писало на табли:
- ХЕРОЈУ ЦРВЕНЕ АРМИЈЕ ПОРУЧНИКУ АКШАЈЕВУ
ПАЛОМ 8.X 1944.ГОДИНЕ У БОРБИ ЗА ОСЛОБОЂЕЊЕ НАШЕ ОТАЏБИНЕ,РАДНИШТВО БОРСКОГ РУДНИКА ПОДИЖЕ ОВАЈ СПОМЕНИК У ЗНАК ДУБОКЕ ЗАХВАЛНОСТИ И ВЕЧНОГ ПРИЈАТЕЉСТВА СОВЈЕТСКИХ И ЈУГОСЛОВЕНСКИХ НАРОДА
ИСПУНИСМО ПОСЛЕДЊУ ЖЕЉУ ПОГИНУЛОГ ХЕРОЈА И САХРАНИСМО ГА НА ОВОМЕ МЕСТУ.
***
С.С. Заветници Бор
Жика Ракић дипл.историчар


Коментари
Постави коментар