Саборна црква у Мостару је била саборни храм епархије захумско-херцеговачке Српске православне цркве у периоду од 1873. до 1992. године. Била је највећа црква на Балкану до краја 19-ог вијека.
- Када је турски султан у 17. веку дао дозволу да Срби подигну свој први православни храм, тражио је да Стара црква буде укопана најмање три метра у земљу да не би штрчала изнад джамије. И да султан не би, док пије кафу, гледао у звоник и православни крст. Наредио је и да крстаче на православном гробљу буду укошене, да му поглед не би падао на њих - прича Димитровски.
Али су зато Срби када су 1873. године испод цркве и гробља изградили нови православни храм посвећен Светој тројици, у инат султану на брду изнад Старог моста, подигли звоник и крст, који су били високи 58 метара. Била је то тада највиша православна црква на Балкану, из чије порте се као на длану јасно види читав град и мостарска долина.
- Муслимани и Хрвати су ову саборну цркву срушили до темеља 1992. године, али се остаци њене велике капије, међу минаретима мостарских джамија и католичких крстова с оне стране Неретве и данас виде из низине. Када црква Свете тројице буде обновљена, њен звоник и крст опет ће да доминирају читавим градом - прича док шетамо између остатака порушених зидова и газимо по гранатама избушеном темељу цркве, црквењак Томислав Димитровски.
Обнова Цркве Свете тројице започета је 2010. године..У цркви је 1888. сахрањен митрополит Леонтије Радуловић чије су мошти пронађене 2010. приликом обнове цркве.
Saborna crkva bi trebalo da bude potpuno završena do 2020. godine kada eparhija slavi 800 godina od osnivanja. Od 25 hiljada Srba pre rata, u Mostaru ih je sad tek oko četiri hiljade. U crkvi kažu, da žure zbog tih preostalih.
Коментари
Постави коментар